Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Co z bierzmowaniem?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Liziii
guru
guru


Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 6311

PostWysłany: Pon 17 Maj 2010, 11:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale wiele osob oddziela slub koscielny od cywilnego - z roznych wzggledow. Jedni praktycznych, bo potrzebuja szybkiego slubu cywilnego by npo dostac kredyt, inni - bo tak im sie marzy. Jednego dnia w krotkiej garsonce panna mloda idzie do USC i w pokoju, tylko przy urzedniku i swiadkach mlodzi sie pobieraja, a nastepnego dnia robia slub koscielny. Ma i to swoj urok uśmiech
Zeby nikogo w blad nie wprowadzac podkreslilam te roznice miedzy koscielnym a konkordatem (ktory moim zdaniem jest super wynalazkiem).
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Pon 17 Maj 2010, 12:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gdyby małżeństwa cywilne pod względem prawnym nie były uprzywilejowane, to bardzo chętnie wzięłabym ślub tylko kościelny. Nie widzę powodu dla którego jakiś urzędnik musi interesować się moim życiem prywatnym i dlaczego muszę mu meldować, że wzięłam ślub Rolling Eyes Ale cóż ten wynalazek rewolucji francuskiej się tak zakorzenił, że nie ma wyjścia...
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Liziii
guru
guru


Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 6311

PostWysłany: Pon 17 Maj 2010, 12:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ja wiem? To ma tez swoje plusy jesli chodzi o prawne strony oczko
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Pon 17 Maj 2010, 12:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem ma, ale dlatego że małżeństwa cywilne są uprzywilejowane przez ustawodawstwo itd. - bez testamentu po sobie dziedziczą, mogą otrzymać kredyt na lepszych warunkach itp. Dla mnie osobiście ślub cywilny nie ma żadnego znaczenia, tyle że niesie ze sobą wiele ułatwień. Ale oczywiście szanuje jak najbardziej cywilne pary Smile mówię tylko w odniesieniu do siebie.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ruda87
guru
guru


Dołączył: 22 Cze 2009
Posty: 2921

PostWysłany: Pon 17 Maj 2010, 15:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

perspektywa bycia jednością pod względem duchowo - kościelnym jak i urzędowym jest porównywalnie ważna dla mnie Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Pią 21 Maj 2010, 12:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla mnie małżeństwo to małżeństwo. nie przeszkadza mi, że samo małżeństwo sakramentalne nie jest ważne w świetle prawa. w końcu mamy oddzielność państwa od KK, więc dlaczego miałoby być ważne?? zawarcie związku cywilnego niesie wiele ułatwień i już to jest wystarczajacym powodem, by je zawrzeć. a czy dla kogoś mato znaczenie... zależy jak każdy z nas to odbiera. są małzeństwem, aczy się nim czują to już inna para kaloszy.

z tego co pamietam teoretycznie możnawziąć sam ślub koscielny, bez skutków prawnych. natomiast trzeba mieć ku temu naprawde ważne powody, żeby KK się na to zgodził. owe 'ważne powody' nie są chyba nigdzie wymienione z nazwy. i pewnie możliwość samego ślubu kościelnego jest dosłownie tylko w teorii.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Pią 21 Maj 2010, 12:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co ja słyszałam to od momentu zawarcia konkordatu nie można wziąć tylko ślubu kościelnego, trzeba najpierw wziąć cywilny, albo od razu konkordatowy, ale może się mylę.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Pią 21 Maj 2010, 13:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też tak myślałam. ale kiedyś trafiłam na jakies przepisy prawa kanonicznego, coś tam było o ślubach. i okazało się, że albo bierzemy konkordat, albo osobno cywilny, potem kościelny, ale też...kościelny bez cywilnego, jeśli podamy ku temu odpowiednio ważne powody. nie wiem tylko z którego roku to było. trafiłam na to chyba w tamtym roku, więc wątpię, by to był przepis sprzed kilkunastu lat.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group