Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Ile kosztuje substytucja (zgoda na ślub w innej parafii)?
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agata85
guru
guru


Dołączył: 27 Wrz 2010
Posty: 4318

PostWysłany: Pon 28 Lis 2011, 22:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

My też byliśmy w takiej sytuacji i Smużka tu dobrze mówi. Potrzebna nam była licencja, którą załatwialiśmy w mojej parafii - tu ofiara jest dobrowolna, my księdzu musieliśmy wręcz wciskać pieniądze. Protokół przedślubny spisywaliśmy właśnie w tej parafii, po czym otrzymaliśmy licencję i z nią udaliśmy się już do docelowego Kościoła.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 10:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak mówi Smużka, zgoda i licencja to dwie różne sprawy. Jedno z tych zaświadczeń jest potrzebne, gdy ślub odbędzie się poza parafią i panny młodej i pana młodego, czyli formalnie - zupełnie obcej dla Was dwojga. Wystarczy zaświadczenie z jednej parafii, nie ma znaczenia czy Twojej czy narzeczonego.

My za pozwolenie (zgodę) złożyliśmy dobrowolną ofiarę w kwocie 20 zł. Za licencję myślę, że wypada dać więcej, bo ksiądz z naszej parafii ma dużo papierkowej roboty w związku ze ślubem - spisać protokół, wysłać akt małżeństwa do Urzędu Stanu Cywilnego itp., a ofiarę za uroczystość złożycie w parafii, w której odbył się ślub.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NutkaMisio
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 1145
Skąd: Płock

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 11:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Smużka jak widzę najlepiej sie orientuje oczko

My też bierzemy ślub w 3parafii.
Licencję wydaje parafia młodej bądź młodego -> obecnie są już stawiane na równym poziomie. Wówczas ksiądz z tej parafi zbiera wszystkie info o młodych i przekazuje do księdza który będzie udzielał ślubu -> jest to równoznaczne z zgodą na ślub w obcej parafii.

Drugim sposobem jest ta substytucja -> jest to kwitek który znów uzupełnia jeden ksiądz obojętne czy z parafii młodej czy młodego o zgodzie na przeprowadzenie rozmów (jakiś tam...) z młodymi przez ksiedza z tej 3parafii -> wówczas ten ksiądz zbiera wszystkie info o młodych.

My mamy z tym problem. Oboje nie mieszkamy w parafiach w których byliśmy chrzceni, przyjmowaliśmy komunie i bierzmowanie. A tam gdzie mieszkamy do kościoła nie uczęszczamy ( a jak już idziemy to rzadko i za każdym razem do innego kościoła) więc do żadnej parafii nie należymy. weekendy najczęsciej spędzamy tam gdzie będziemy ślubować ale tam też nie należymy do parafii bo tam nie mieszkamy.

Proboszcz z mojej parafii gdzie jestem zameldowana powiedział że licencji nie da bo tam już nie mieszkam -> i jego duszyczką już nie jestem.
Teraz będziemy próbować tym drugim sposobem.

Zagmatwane to.

I szczerze wam powiem -> nie chcą żebyśmy żyli na kocią łapę -> ok Ale jak ludzie chcą się pobrać to tylko kłody pod nogi rzucają wykrzyknik!
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 11:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NutkaMisio napisał:
My mamy z tym problem. Oboje nie mieszkamy w parafiach w których byliśmy chrzceni, przyjmowaliśmy komunie i bierzmowanie. A tam gdzie mieszkamy do kościoła nie uczęszczamy ( a jak już idziemy to rzadko i za każdym razem do innego kościoła) więc do żadnej parafii nie należymy.

Ależ należycie, do tej, przy której mieszkacie. Nie ma obowiązku chodzić tylko do "swojego" kościoła. Najlepiej pójść do Waszej aktualnej parafii i się po prostu zapisać, mówiąc, że tutaj mieszkacie. A za kilka miesięcy pójdziecie po zgodę, argumentując, że ślub bierzecie w rodzinnych stronach. I po kłopocie Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NutkaMisio
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2011
Posty: 1145
Skąd: Płock

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 11:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Juliette może i masz rację uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Karolina1984
guru
guru


Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 6034

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 11:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O. A jak bierzemy ślub w parafii pana młodego, czy ja czegoś potrzebuję ze swojej parafii?pytajnik I ktora to w ogóle jest "moja parafia"pytajnik? Ta, gdzie jestem na stałe zameldowana (Siedlce,miałam tam tylko komunię). Ta, gdzie byłam chrzczona( pod sochaczewem) czy ta od beirzmowania (Katowice)
Shocked
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 11:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoja parafia to ta, przy której aktualnie mieszkasz Wink Twoja parafia rodzinna, to ta przy której mieszkałaś z rodzicami, nie ma znaczenia gdzie byłaś chrzczona czy bierzmowana.
Ale u Ciebie sytuacja jest prosta - jeżeli ślub jest w parafii pana młodego, to w swojej musisz tylko zgłosić zapowiedzi i wziąć zaświadczenie, że zostały wygłoszone, oraz akt chrztu z parafii, w której byłaś ochrzczona.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justyna***
maniak
maniak


Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 1442

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 13:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przynależność do parafii zależy od miejsca zamieszkania.
Czyli w moim przypadku substytucja czyli zgoda a nie licencja. Protokół na pewno spisujemy w parafii, w której weźmiemy ślub. Ciekawa jestem tylko ile ksiądz może sobie zażyczy za taki papier. Któraś z Was może już to załatwiała i podzieli się informacją ile to będzie kosztować?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Wto 29 Lis 2011, 15:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie jest to dobrowolna ofiara. To tylko jeden świstek papieru. Jego wypisanie zajmie księdzu minutę. Tak jak już mówiłam, my daliśmy 20 zł.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justyna***
maniak
maniak


Dołączył: 13 Lis 2011
Posty: 1442

PostWysłany: Pon 5 Gru 2011, 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Byliśmy, dostaliśmy papier i wiemy ile kosztuje. Na warszawskim Bemowie jest to 200 zł. Tyle zażyczył sobie ksiądz. Cóż. Pocieszam się myślą, że przynajmniej mamy ten papier i ślub wezmę w kościele w którym chcę go wziąć.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 2 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group