Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Porażające koszta, a ślub konkordatowy
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lasalle
początkujący
początkujący


Dołączył: 24 Lip 2010
Posty: 2

PostWysłany: Sob 24 Lip 2010, 19:02    Temat postu: Porażające koszta, a ślub konkordatowy Odpowiedz z cytatem

Tyle, się mówi o komercjalizacji świąt, że tylko patrzy się na pieniądze. Tymczasem ślub konkordatowy to intratny biznes Kk. Przykładowe ceny z Raciborza, ceny duże choć to nie metropolia.

Państwo zarabia na:
-30 zł za akt urodzenia
-84 zł za umowę przedślubną związaną z konkordatem, spisaną w USC

Tyle, że to nic w porównaniu z pieniędzmi, które trzeba wyłożyć od strony "kościelnej".

Kościół katolicki ceny:
- dokument stwierdzający odbycie chrztu i bierzmowania pana młodego (jeśli ślub jest w parafii panny młodej) ważny tylko 3 miesiące (co łaska)
- poradnia przedmałżeńska 30zł za spotkanie, spotkań 3 po 1,5h, chyba, że para ma już jakąś wiedzę na ten temat wtedy, skraca się do 2, razem: 60 zł
-nauki przedmałżeńskie: 2x po 3 godziny, 40 z za spotkanie od pary, razem 80 zł (sala zajęta tak przez ok 20 par).

Nauki przedmałżeńskie przy Sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej, poradnia przy NSPJ.

Teraz jeszcze pewnie będzie opłata za ogłoszenia o ślubie. Ciekawe ile też ksiądz skasuje za ceremonię, patrząc na te ceny, pewnie do tysiąca weźmie. Następnym razem gdy w kościele usłyszę o komercji będę się tylko uśmiechać.

Oczywiście, sala i jedzenie, suknia ślubna, garnitur, fotograf, samochód itp., kosztują nieporównywalnie więcej. Tylko, że w tym przypadku wiadomo, że są to koszta komercyjne. Oprawa, za którą można wydać mniej lub więcej. Niestety, ludziom Kościoła (klerowi i świeckim), trudno chyba oprzeć się pokusie by też dobrze zarobić na parze młodej. Inaczej tak dużych kosztów za zwykłe pogadanki (o nie najlepszym poziomie) uzasadnić nie można. Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
KiSe
guru
guru


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 2269
Skąd: Poznań/Oświęcim

PostWysłany: Sob 24 Lip 2010, 22:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak juz zwyczajnie jest i niestety nie zapowiada sie by cos sie zmieniło ,choc ja byłam zaskoczona jak sie dowiedziałam , że nie płaci sie za wyrobienie dowodu uśmiech
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Nie 25 Lip 2010, 16:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli uważasz mszę, na której otrzymasz sakrament małżeństwa ze zwykłe pogadanki to nie lepiej darować sobie ślub kościelny i mieć spokój? Rolling Eyes
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewqa04
guru
guru


Dołączył: 17 Sty 2010
Posty: 4995

PostWysłany: Nie 25 Lip 2010, 20:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ślub konkordatowy nie jest obowiązkowy. Nikt Cie do niego zmusza, więc weź cywilny. Ślub będzie tak samo ważny.
U mojego księdza można wziąc ślub za darmo, ale wstydziłabym sie o to prosić. Skoro stac mnie na organizacje przyjęcia za kilkadziesiąt tysięcy złotych, to o te 200 czy ileś złotych na ofiare na Kościól, czy dla księdza - nie zbiednieję uśmiech
I dlatego biore konkordatowy i nie narzekam uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MissIndependent
moderator
moderator


Dołączył: 05 Kwi 2008
Posty: 6409
Skąd: gliwice/zabrze

PostWysłany: Nie 25 Lip 2010, 20:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ewqa04 napisał:
Ślub konkordatowy nie jest obowiązkowy. Nikt Cie do niego zmusza, więc weź cywilny. Ślub będzie tak samo ważny.
U mojego księdza można wziąc ślub za darmo, ale wstydziłabym sie o to prosić. Skoro stac mnie na organizacje przyjęcia za kilkadziesiąt tysięcy złotych, to o te 200 czy ileś złotych na ofiare na Kościól, czy dla księdza - nie zbiednieję uśmiech
I dlatego biore konkordatowy i nie narzekam uśmiech

dokładnie. co innego, jak ktoś ma jeszcze specjalny cennik, ale mówmy o normalnych sytuacjach.

ja poradnię i nauki mam za darmo Rolling Eyes nie można mówić, że KK jako taki zżyna z ludzi. to niektórzy księża zdzierają kasę ile się da.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KiSe
guru
guru


Dołączył: 03 Lis 2008
Posty: 2269
Skąd: Poznań/Oświęcim

PostWysłany: Nie 25 Lip 2010, 21:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak juz bywa , ja zacisnęłam zęby i tyle , raz w życiu ma się slub uśmiech
_________________


Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Justii
maniak
maniak


Dołączył: 22 Mar 2010
Posty: 1117

PostWysłany: Pon 26 Lip 2010, 11:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ewqa04 napisał:
Ślub konkordatowy nie jest obowiązkowy. Nikt Cie do niego zmusza, więc weź cywilny. Ślub będzie tak samo ważny.
U mojego księdza można wziąc ślub za darmo, ale wstydziłabym sie o to prosić. Skoro stac mnie na organizacje przyjęcia za kilkadziesiąt tysięcy złotych, to o te 200 czy ileś złotych na ofiare na Kościól, czy dla księdza - nie zbiednieję uśmiech
I dlatego biore konkordatowy i nie narzekam uśmiech

Zgadzam się Ewcia ze wszystkim co napisałaś-to nie jest żaden przymus żeby brać kościelny. Jak to dla kogoś problem to może wziąć cywilny. Tym bardziej, że przy innych kosztach opłaty związane z kościołem są niewielkie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
agawawa
kandydat
kandydat


Dołączył: 24 Sty 2010
Posty: 50
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 30 Lip 2010, 12:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle, się mówi o komercjalizacji świąt, że tylko patrzy się na pieniądze. Tymczasem ślub konkordatowy to intratny biznes Kk. Przykładowe ceny z Raciborza, ceny duże choć to nie metropolia.

Państwo zarabia na:
-30 zł za akt urodzenia
-84 zł za umowę przedślubną związaną z konkordatem, spisaną w USC

Tyle, że to nic w porównaniu z pieniędzmi, które trzeba wyłożyć od strony "kościelnej".

Kościół katolicki ceny:
- dokument stwierdzający odbycie chrztu i bierzmowania pana młodego (jeśli ślub jest w parafii panny młodej) ważny tylko 3 miesiące (co łaska)
- poradnia przedmałżeńska 30zł za spotkanie, spotkań 3 po 1,5h, chyba, że para ma już jakąś wiedzę na ten temat wtedy, skraca się do 2, razem: 60 zł
-nauki przedmałżeńskie: 2x po 3 godziny, 40 z za spotkanie od pary, razem 80 zł (sala zajęta tak przez ok 20 par).

Nauki przedmałżeńskie przy Sanktuarium Matki Bożej Raciborskiej, poradnia przy NSPJ.

Teraz jeszcze pewnie będzie opłata za ogłoszenia o ślubie. Ciekawe ile też ksiądz skasuje za ceremonię, patrząc na te ceny, pewnie do tysiąca weźmie. Następnym razem gdy w kościele usłyszę o komercji będę się tylko uśmiechać.

Oczywiście, sala i jedzenie, suknia ślubna, garnitur, fotograf, samochód itp., kosztują nieporównywalnie więcej. Tylko, że w tym przypadku wiadomo, że są to koszta komercyjne. Oprawa, za którą można wydać mniej lub więcej. Niestety, ludziom Kościoła (klerowi i świeckim), trudno chyba oprzeć się pokusie by też dobrze zarobić na parze młodej. Inaczej tak dużych kosztów za zwykłe pogadanki (o nie najlepszym poziomie) uzasadnić nie można.


Nie prawda Ja miałam nauki za darmo
zapłace tylko organiste zapowiedzi i za sale
a Jak zamierzasz tak traktować ślub no to wielkie sory lepiej wogule go nie brać.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Smużka
maniak
maniak


Dołączył: 25 Lut 2010
Posty: 1386

PostWysłany: Pią 30 Lip 2010, 14:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podoba mi się tekst na stronie dominikanów na Freta.
"Kiedy prosisz o odprawienie mszy św., dołączasz ofiarę. Nie jest to zapłata za modlitwę; msza św. jest za darmo - cenę zapłacił Chrystus. Dajesz ofiarę na utrzymanie kościoła i księdza. To rodzaj odpowiedzialności za Kościół, a zapewne też wyraz troski i sposób dzielenia się tym, co się posiada". Wink

Nie biorę ślubu codziennie, żeby taki wydatek był dla mnie problemem.
Nie mamy za dużo kasy, więc nie robimy wesela. Dla mnie to oczywiste.
_________________
Ślub cywilny

Ślub kościelny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiki88
kandydat
kandydat


Dołączył: 17 Kwi 2010
Posty: 19

PostWysłany: Wto 10 Sie 2010, 11:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ramach pocieszenia dla tych co myślą że mają drogo u siebie w parafii:
-akt mojego chrztu z innej parafii 100zł
-zapowiedzi w mojej parafii 100 zł
-zapowiedzi w parafii narzeczonego 100 zł
-"co łaska" na ślub min. 1200 zł (organista w cenie)
-dekoracja kościoła 700 zł (na szczęście jest więcej niż jeden ślub to koszty się podzielą)
Aż się zastanawiam czy do kurii nie napisać co biskup na takie ceny oczko
Plus to że u nas w mieście kurs przedmałżenśki i spotkania w poradni są darmowe, a narzeczony dostał akt swojego chrztu za prawdziwe co łaska,tak że mógł i nic nie dać, a by słowa nie usłyszał.
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group