Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

Nauki przedmałżeńskie vs poradnie dla Narzeczonych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nunka_
kandydat
kandydat


Dołączył: 05 Lip 2010
Posty: 17

PostWysłany: Pon 5 Lip 2010, 16:21    Temat postu: Nauki przedmałżeńskie vs poradnie dla Narzeczonych Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś potrafi wyjaśnić mi jaka jest różnica między naukami przedmałżeńskimi a spotkaniami dla Narzeczonych? bo głupieję już powoli z tymi dokumentami.

Jesteśmy niemal dokładnie 3 miesiące przed ślubem. Nie wiemy jakie dokładnie dokumenty trzeba załatwić w USC (mamy nadzieję, że panie urzędnice wiedzą i nam podpowiedzą jak do nich pójdziemy) i nie mamy jeszcze 3 spotkań w poradni rodzinnej (nie wiem nawet jak je nazwać). Jedyne co mamy to papierek z liceum o przygotowaniu do ślubu... czy wiecie może czy bez tych 3 nauk przedślubnych będzie możliwe spisanie protokołu? (po dostarczeniu dokumentu z liceum o przygotowaniu do ślubu i po dostarczeniu dokumentów z USC) czy trzeba mieć komplet?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Juliette
guru
guru


Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 2929

PostWysłany: Pon 5 Lip 2010, 21:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U nas nie trzeba było mieć kompletu. M. in. zaświadczenie o poradni można donieść kilka dni przed ślubem.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nunka_
kandydat
kandydat


Dołączył: 05 Lip 2010
Posty: 17

PostWysłany: Wto 6 Lip 2010, 7:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ojeeej jak by było cudownie! uśmiech bo tak nie za bardzo mi jechać 400km na darmo... uśmiech Dziękuję za informację
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gabi8_9
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 1436

PostWysłany: Wto 13 Lip 2010, 1:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!wykrzyknik
Sprawa wygląda tak jak pójdziecie do księdza spisać protokół przedślubny dostaniecie karteczkę do podpisu z nauk przedmałżeńskich/spotkań dla narzeczonych/rekolekcji zależy co sobie wybierzecie!wykrzyknik na tej karteczce będą też potrzebne trzy podpisy z poradni rodzinnej w której są spotkania!wykrzyknik na naukach pomogą wam znaleźć taką poradnie gdybyście mieli problem w znalezieniu,a ksiądz też powinien wiedziećwykrzyknikw tej poradni beda trzy spotkania po godzinie na pierwszym bedzie rozmowa o budowaniu więzi i możecie to spotkanie odbyć jeszcze przed naukami!wykrzyknik
na drugim wybierzecie wspólnie metodę naturalnego planowania rodziny!wykrzyknik osoba prowadząca wytłumaczy wam na czym ta metoda polega(np.jak mierzyć temperaturę rozpoznawać śluz i takie tam)po miesiącu jest trzecia i analizujecie wyniki obserwacji danej metody które wcześniej zapisujecie w specjalnej tabelce!!!Chyba że znajdziecie jakiegoś znajomego który wam podpisze i tyle Smile(i spotkanie nie będzie potrzebne) wykrzyknik!
Jeśli chodzi o dokumenty z urzędu stanu cywilnego to trzeba papierek, że wedle prawa nie ma żadnych przeciwwskazań na to żebyście mogli wziąć ślub!wykrzyknik! taki dokument jest ważny tylko trzy miesiące!wykrzyknika w dniu ślubu musi być ważny!wykrzykniki za to się oczywiście płaci ale ile to nie wiem bo jeszcze nie byliśmy po to!wykrzyknik

Jeśli chodzi o różnice między Naukami przedmałżeńskimi/spotkaniami/rekolekcjami oto one:
Tradycyjne nauki przedmałżeńskie:
Składają się z 4 spotkań po 2 godziny (2 wykłady). Może w nich uczestniczyć najwyżej 15 par, przed rozpoczęciem należy się zapisać.

Spotkania dla narzeczonych:
Jest do dwudniowe przygotowanie do sakramentu nmałżeństwa (bez noclegu) w gronie kilku par. Spotkania prowadzone są przez parę małżeńską oraz księdza przy wykorzystaniu metod aktywizujących.

Rekolekcje:
Są to trzydniowe rekolekcje (z dwoma noclegami) szczególnie polecane tym narzeczonym, którzy poprzez refleksję, wspólne rozmowy i modlitwę pragną głębiej wejść w rzeczywistość małżeństwa i rodziny.

I jeszcze są spotkania warsztatowe:
Jest to przygotowanie do sakramentu małżeństwa przy pomocy metod aktywizujących.

W ciągu dziesięciu spotkań (po 3 godziny każde) narzeczeni uczą się budowania więzi w małżeństwie i rodzinie, rozmawiania ze sobą, rozwiązywania konfliktów; ponadto poznają naturalne metody planowania rodziny, rozwój dziecka od momentu poczęcia i oczywiście naukę Kościołą na temat życia w małżeństwie i rodzinie.


Jak już sie zastanowicie ile czasu możecie na to poświecić czasu wpiszcie w google np. spotkania dla narzeczonych i nazwę miasta z którego pochodzicie i powinny wam sie wyświetlić miejsca i terminy gdzie są organizowane takie spotkania i numery telefonu żeby sobie zadzwonić się umówićwykrzyknikwykrzyknik

Myśmy wybrali spotkania fajna sprawa dwa dni i po sprawie a nie chodzić cały miesiąc tylko są płatne ale to już zależy jaka kto sobie stawkę ustali myśmy płacili 70 złwykrzyknik1


Mam nadzieje że choć troszkę pomogłam

I musicie się sprężać bo trzy miesiące szybko zleci a dużo załatwiania
uśmiech

Pozdrawiam
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nunka_
kandydat
kandydat


Dołączył: 05 Lip 2010
Posty: 17

PostWysłany: Wto 13 Lip 2010, 6:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra, to trochę mnie nastraszyłaś uśmiech

Po pierwsze to dziękuję serdecznie za taką dokładną odpowiedź uśmiech tyle, że napisałaś, że od księdza dostaniemy ten świstek i trzeba będzie tam zdobyć 3 podpisy... my mamy jakieś dyplomy z katechizacji przedmałżeńskiej czy coś takiego z liceum jeszcze (wprawdzie fizycznie prawdopodobnie je zgubiliśmy, ale mam nadzieję, że jakoś można je odzyskać, jakiś odpis ze szkoły czy z parafii) i że do tego będziemy musieli "dołatwić" tylko te nauki w poradni (3 spotkania). A tu się okazuje, że coś jeszcze? :/ nie wiem kiedy my to zrobimy... to wszystko zostało nam tak wytłumaczone, że szkoda gadać :/ jutro jadę do księdza żeby to wszystko wyjaśnić i niech powie w końcu co i jak...
Dziękuję jeszcze raz, pozdrawiam uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gabi8_9
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 1436

PostWysłany: Wto 13 Lip 2010, 12:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!wykrzyknik

Musicie pierwsze zacząć od spisania protokołu to jest punkt wyjścia umów się z księdzem na to!!!Myśmy tak zaczęli!wykrzyknik!
Na spisanie protokołu potrzebujesz dowód osobisty i śwadectwo ukończenia szkoły na którym jest ocena końcowa z religii i chyba że macie dyplomy też może byćwykrzyknik!

Przy spisywaniu protokołu dacie na zapowiedzi które muszą być wygłoszone!!!nie wiem bierzecie ślub u Ciebie w parafiii???jeśli tak to dostaniecie karteczkę od księdza na której będzie prośba o wygłoszenie zapowiedzi w parafi Twojego mężczyzny!wykrzyknik
Dostaniecie też karteczką na podpisy jak pójdziecie do spowiedzi!!!spowiedzi przed ślubne są dwie, no chyba że już ktoś ma dziecko mieszka ze sobą to ponoć jest jedna!wykrzyknik
No i ta karteczka z podpisami z poradni i z nauk!wykrzyknik
Do tego przed ślubem przynosi się dokument z urzędu o braku przeciwwskazań uzupełnione karteczki ze spowiedzi nauk i słyszałam że trzeba też potwierdzenie od ksiedza z parafii narzeczonego że zapowiedzi były wygłoszone i nie było żadnych sprzeciwówwykrzyknik!No i przed ślubem musicie podać dwóch świadków do ślubu konkordatowego!wykrzyknik

To tylko starasznie wygląda ale jak zaczniecie to jakoś pójdzie!wykrzyknik

Pozdrawiam
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gabi8_9
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 1436

PostWysłany: Wto 13 Lip 2010, 12:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha i zapomniałam Twój narzeczony jeśli bierzecie ślub w Twojej parafii musi przynieść od swojego księdza dokument że jest chrzczony i bierzmowany jak pójdzie niech powie że potrzbuje dokument do ślubu:-)
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nunka_
kandydat
kandydat


Dołączył: 05 Lip 2010
Posty: 17

PostWysłany: Sro 14 Lip 2010, 14:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, tak, powoli zaczęliśmy już wszystko załatwiać. Zebraliśmy metrykę chrztu, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do małżeństwa z USC, zaświadczenia z bierzmowania i dyplom o naukach przedślubnych. Jutro idziemy spisać protokół przedmałżeński (jeśli mój narzeczony znajdzie świadectwo albo dyplom o ukończeniu katechizacji przedmałżeńskiej :/ :/ :/). A jak dostaniemy karteczkę do zebrania tych podpisów to muszę ją dokładnie przejrzeć przy księdzu i o wszystko wypytać, bo ja byłam przekonana, że jeśli mamy zrobioną tę katechizację to jedyne co musimy zrobić to tylko te 3 nauki przedślubne :/ :/ :/ i nigdzie nas nie umawiałam do żadnej poradni na jakieś jeszcze jedne nauki :/ że nie wspomnę o tym, że planowałam wyjechać na jakiś tydzień wakacji, ale widzę, że w tej sytuacji nie ma o tym mowy smutny
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
gabi8_9
maniak
maniak


Dołączył: 04 Lip 2010
Posty: 1436

PostWysłany: Sro 14 Lip 2010, 17:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie ma się czym przejmowaćwykrzyknik!
Załatwicie raz dwa i jeszcze czas będzie na wakacje Very Happy ja całą wiedzę na ten temat czerpałam z internetu bo pracuje za granicą wiec jak już przyjechałam na urlop to musiałam wszystko wiedzieć a nie dopiero się dowiadywać stąd przez telefon umawiałam nas na spotkania dla narzeczonych!wykrzyknik!
Jak poszliśmy spisywać protokół ksiądz nas chciał oświecić o naukach a myśmy w weekend właśnie mieli iść a poradnie już mieliśmy za sobą!!Ale uwierzę Ci że informowanie o tym wszystkim jest do niczego bo jak byliśmy na tych spotkaniach na 15 par które brały w nich udział może trzy pary wiedziały o obowiązku pójścia do poradni przy czy wiele par już były po spisaniu protokołuwykrzyknik! normalnie porażka Very Happy

czysta Polska nic nigdy nie wiadomo!wykrzyknik

Ile się czeka wogóle na ten dokument z USC i ile coś takiego kosztuje?pytajnik
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
nunka_
kandydat
kandydat


Dołączył: 05 Lip 2010
Posty: 17

PostWysłany: Czw 15 Lip 2010, 6:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za wiadomość w takim razie. Będę musiała się porozglądać gdiześ za tą poradnią.

Dokument kosztuje 84 zł i załatwiają go od ręki uśmiech
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Nauki przedmałżeńskie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group