Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

ślub cywilny jako formalność
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sheryl
maniak
maniak


Dołączył: 30 Gru 2010
Posty: 1221

PostWysłany: Czw 27 Sty 2011, 15:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

..........

Ostatnio zmieniony przez Sheryl dnia Pon 16 Sty 2012, 16:24, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sylwia86
kandydat
kandydat


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 62

PostWysłany: Sro 2 Lut 2011, 10:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.........
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kasia Katarzynka
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 572
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Nie 27 Lut 2011, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja też ok 50 osób, potem jest przyjęcie weselne, takie skromniejsze, ale to dlatego, że nie mam dużej rodziny. To mój jedyny i najważniejszy ślub. Będzie piękny uśmiech
_________________

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie do końca rozumiem stwierdzenia, że cywilny to tylko formalność. Ślub sam sobie jest formalnością, która ma wywoływać skutki cywilnoprawne. Nie istotna jest oprawa, a stanie się małżeństwem, a to daje i ślub cywilny i kościelny. Konkordatowy jest dodatkowo przysięgą przed Bogiem, ale czy tak naprawdę w chęci wzięcia ślubu abiturientom chodzi o to, żeby być małżeństwem w obliczu Boga? Myślę, że większość osób bagatelizująca śluby cywilne po prostu nie zdaje sobie sprawy jakie różnice wywołuje taki ślub, a skupia się na otoczce, która owszem w przypadku ślubu kościelnego jest bardziej uroczysta. Śmieszy mnie też mówienie, że ślub kościelny to wydatek. Przecież ślub i wesele (wbrew pozorom) to całkiem odrębne sprawy i są uzależnione tylko od wyboru państwa młodych. Można po ślubie kościelnym zrobić obiad, albo nie organizować nic, ale nie ma żadnych przeszkód przed urządzeniem wesela na 200 osób po uroczystościach w USC.

My też robimy na 50 osób. Miał być obiad dla najbliższych, z czasem wyszło nam z tego małe wesele.. Poszliśmy na pewne kompromisy i mam nadzieję, że goście zrozumieją ideę mniejszego, skromniejszego wesela przy dźwiękach puszczanej muzyki, lub prowadzonego przez DJ oczko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
straszna_dama
guru
guru


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 6180
Skąd: Göteborg/Szwecja

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 20:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelinko, ale właśnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to tylko przysięga złożona przed urzędnikiem to to jest właśnie formalność. Ślub w kościele oprócz oprawy ma cały obrządek, mszę świętą z komunią, itd. Jest zazwyczaj droższy, bo mimo wszystko są większe wydatki (bardziej strojna suknia, oprawa muzyczna, wystrój, itp.) Nie zmienia to jednak faktu, że rzeczywiście nie ma żadnych różnic w skutkach cywilnoprawnych.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 20:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W pewnym sensie tak, ale oczekiwany cel jest taki sam, więc tak naprawdę najistotniejszym elementem ślubu konkordatowego jest właśnie podpisanie dokumentu, a nie przejście w welonie przez kościół? A chwilami mam wrażenie, że zawarcie małżeństwa to tylko dodatek do pięknej ceremonii.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
straszna_dama
guru
guru


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 6180
Skąd: Göteborg/Szwecja

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, zwłaszcza w sytuacji w której omijało się wcześniej kościół szerokim łuczkiem. Temat wałkowaliśmy nie raz, to podobnie jak chrzciny dziecka - ja się pytam czemu nie obrzezać jeśli nie wierzy się Boga a robi się to tylko dla publiki - tak zapewne byłoby bardziej spektakularnie.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ewelinka89
moderator
moderator


Dołączył: 09 Mar 2011
Posty: 9831

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 21:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

straszna_dama napisał:
Zgadzam się, zwłaszcza w sytuacji w której omijało się wcześniej kościół szerokim łuczkiem. Temat wałkowaliśmy nie raz, to podobnie jak chrzciny dziecka - ja się pytam czemu nie obrzezać jeśli nie wierzy się Boga a robi się to tylko dla publiki - tak zapewne byłoby bardziej spektakularnie.


Dodam jeszcze, że zazwyczaj dziwi mnie to podejście w kontekście brania dwóch ślubów - 'najpierw cywilny (bo ciąża, bo brak pieniędzy), a potem kościelny..' Tylko jaki sens brać ślub będąc już małżeństwem. Tak naprawdę cel został już osiągnięty, a to tylko chęć paradowania po kościele w sukni i urządzenia wesela (kiedy de facto nie ma żadnych przeciwwskazań urządzić wesela po tym cywilnym). Nie wiem, czy to jakiś dziwny stereotyp, że cywilny to podpisanie papierka, a kościelny to koniecznie weselicho, czy po prostu żyjemy w kraju, w którym wypada wziąć ślub kościelny (bez względu na przekonania, styl życia).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
borusia
maniak
maniak


Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 1665

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 21:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ewelinka nie zgodzę się z Tobą. Ludzie biorą ślub kościelny później, bo chcą być małżeństwem prze Bogiem a nie tylko państwem. A w życiu zdarza się tak, że para nie może sobie pozwolić na wesele swoich marzeń i biorą ślub cywilny, żeby wziąć wspólny kredyt. Na pewno jest w tym sens.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
straszna_dama
guru
guru


Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 6180
Skąd: Göteborg/Szwecja

PostWysłany: Sro 9 Mar 2011, 21:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiesz Ewelinko, czasem to nie jest kwestia samego "papierka", ale trochę ważniejszych spraw. Są na forum dziewczyny wierzące, praktykujące, dla których ślub kościelny ma wymiar duchowy i jest bardzo ważny jako sakrament, a nie chęć pokazania się. One czekają na swój dzień, jest to dla nich po prostu ważne. Natomiast cywilny, na szybko i "jako formalność" był dla nich potrzebny na przykład do uzyskania kredytu na mieszkanie. I ze ślubu cywilnego przy dobrych chęciach można zrobić przedstawienie, a konkordatowy przeżyć skromnie i spokojnie, nie ma na to żadnej reguły.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 2 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group