Ślub-Wesele.pl - odwiedź nasz portal ! Fryzury ślubne 2016 Komis ślubny Baza firm Życzenia ślubne :: Portal dla nowoczesnych rodziców - AchTeDzieciaki.pl

Forum ślubne Ślub-Wesele.pl

APEL CYWILNYCH MŁODYCH PAR
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CywilneParyMłode
kandydat
kandydat


Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 11
Skąd: Cała Polska

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 14:35    Temat postu: APEL CYWILNYCH MŁODYCH PAR Odpowiedz z cytatem

Witajcie,

Prosimy o chwilę u wagi i przeczytanie naszego apelu.

Niniejszy apel jest wynikiem sprzeciwu wobec rutynowego i banalnego podejścia do ceremonii zawarcia związku małżeńskiego z jakim można spotkać się w polskich Urzędach Stanu Cywilnego.

Dzień ślubu jest jednym z najważniejszych w życiu. Marzenia o kwiatach, uroczystej atmosferze, pięknej oprawie towarzyszą wielu Młodym Parom jednak ceremonia jaką oferują Urzędy Stanu Cywilnego niepozwana na ich realizację. Ślub poza urzędem, przy dźwiękach kwartetu smyczkowego, w udekorowanej kwiatami sali czy ogrodzie – to zdaniem wielu zbędne fanaberie Młodej Pary. Ceremonia ta odbywa się w pośpiechu, sztampowo, w pomieszczeniach pamiętających jeszcze ustrój poprzedniej epoki.

Cywilne Młode Pary pragnące pięknego, romantycznego ślubu, podniosłej atmosfery właściwej dla takiej uroczystości zmuszone są borykać się z nieprzychylnymi urzędnikami. Ci odmawiając jej zindywidualizowanego charakteru zasłaniają się literą prawa. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż polskie prawo nie precyzuje scenerii ceremonii ślubnej, ani jej lokalizacji. Może on z powodzeniem odbyć się poza urzędem.

Stare zaniedbane budynki urzędów, ograniczone możliwości wyboru dnia i godziny zaślubin, a także krótki okres rezerwacji terminu ślubu przekreśla możliwość zapewnienia wymarzonej oprawy medialnej czy artystycznej. Najlepsi fotografowie często przyjmują rezerwacje już z dwuletnim wyprzedzeniem. Podobnie popularne lokale weselne jak zameczki czy dworki. Małe i skromne sale ślubów nie są przygotowane na dużą liczbę gości. Wizualnie często odbiegają one od „dobrego stanu”, właściwego dla ceremonii jaką jest zawarcie związku małżeńskiego.

Taka sytuacja skłania wiele par do decyzji o ślubie kościelnym. Razem z (nieistotnym dla niektórych z nich) sakramentem zapewniają sobie piękną oprawę, odpowiednią i majestatyczną estetykę wnętrza oraz ślubną suknię i welon bez krzywych spojrzeń otoczenia, a także muzykę, kwiaty i inne elementy dekoracji.
List ten, jest wyrazem frustracji Cywilnych Par Młodych spowodowanych trudami walki o zapewnienie doniosłości w tej – jak że ważnej dla nich chwili. To właśnie ślub cywilny, jest ceremonią uznawaną przez Państwo Polskie, dlaczego więc przez społeczeństwo postrzegany jest jako gorszy i mało istotny?

Jest to apel do tych par, które zdecydowały się na ślub cywilny, by mimo przeszkód nie zaniechały starań o wymarzoną scenerię tej chwili. A także apel do społeczeństwa; ślub cywilny w niczym nie ustępuje kościelnemu i zasługuje na podobne elementy jak suknia ślubna, welon, kwiaty, wesele oraz szacunek i poważanie. W państwie świeckim ślub cywilny nie może pozostawać rodzajem mało podniosłej transakcji. Czas nadać tej ceremonii zaślubin powagę i zasłużony romantyzm.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madeleine Eve
moderator
moderator


Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 259
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 14:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja sie z tym apelem troche nie zgodze. Uwazam, ze suknia, welon, czy inne dodatki, a takze atmosfera i sceneria slubu cywilnego (tak samo jak koscielnego) zalezy w 90% od mlodej pary i tego jak sobie to zaplanuja, zalatwia. Nikt nie powiedzial, ze biala suknia z welonem jest zarezerwowana dla pan bioracych slub koscielny, tak samo jak inne kolory nie sa zarezerwowane wylacznie dla par cywilnych. Chce brac cywilny w dlugiej bialej sukni,to go wezme. Chce stanac przed oltarzem w krwistej czerwieni, tez mam takie prawo. Nieprzychylnosc urzednikow mozna porownac z nieprzychylnoscia niektorych ksiezy- zdarza sie, owszem, ale to zalezy od czlowieka. Jesli sie czegos bardzo chce, to zaden urzednik czy ksiadz nie straszny i z kazdym sie mozna dogadac, czy pojsc na jakis kompromis.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
CywilneParyMłode
kandydat
kandydat


Dołączył: 23 Kwi 2009
Posty: 11
Skąd: Cała Polska

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 15:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Madeleine Eve Zgadza się. Jednak w świadomości społecznej Polaków pokutuje niepisany rozdział na mniej istotny cywilny w garsonce i bardziej istotny ślub kościelny w sukni ślubnej. Nasz apel jest wynikiem zdziwenia naszego otoczenia na chęć orgaznizowania wystawnego ślubu cywilnego i wesela. Ciągłe pytania ze strony bliżczych i dalszych osób o to jak to wesele po cywilnym, czy dotyczące bukietu ślubnego lub samego stroju świadczą o takim właśnie podziale.
W apelu chciałysmy wyrazić ubolewanie nad faktem, że ś.c. traktowane sa po macoszemu przez rodziny, urzędników i inne osoby. Nie twierdzimy, że księża są bardziej wyrozumiali i że "wszystko przejdzie" . Stwierdzamy tylko fakt, że cywilne śluby w Polsce nie mają należytego dostojnego charakteru i apelujemy by podjąć starania w zmianie tego faktu.

Niestety z wieloma urzędnikami z USC nie da się pójść na kompromis, bo np. ustalili oni, że ślubów udzelają raz w miesiącu w soboty od 9 do 14 i tyle.
Jesteśmy zbiorem licznych par młodych, które borykały się z prozaicznymi problemami związanymi z USC, wystrojem sali ślubów jak i samą ceremonią. Nie jestem jedną osobą, która lubi pisać elaboraty. Powyższy apel wyniknął z naszych negatywnych doświadczeń, które zostały zebrane w powyższą całość.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Madeleine Eve
moderator
moderator


Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 259
Skąd: Sosnowiec

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 15:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wybacz, moze zabrzmi to brutalnie, ale uwazam, ze - jak sobie poscielisz, tak sie wyspisz. To od Ciebie zalezy jak bedzie wygladal Twoj slub i gdzie sie odbedzie (oczywiscie w granicach rozsadku, bo urzednik tez czlowiek), a nie od kierownika USC, czy pani w okienku. Widac Twoje starania nie byly wystarczajace, skoro uwazasz, ze slub nie byl taki, jakiego chcialas. Dlaczego winisz za to urzednikow? Zapewne dlatego, ze ciazko sie przyznac do bledu, czy jakiejs formy lenistwa- odpuszczenia sobie wymarzonego celu. Pretensje mozesz miec wylacznie do siebie. Kazda rzecz mozna dogadac czy to z ksiedzem czy z urzednikiem i dojsc do jakiegos porozumienia/kompromisu.
Ja sie z takim podzialem nie spotkalam w obecnych czasach. Kiedys, owszem tak bylo. Cywilny=garsonka, koscielny= suknia, ale to bylo w czasach, kiedy nie bylo mozliwosci zawierania slubow konkordatowych, tylko trzeba bylo osobno cywilny i koscielny.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eliszama
bywalec
bywalec


Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 148
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 15:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

USC jest, moim zdaniem, takim samym urzędem jak każdy inny. Różnica jest taka, że sili się na "podniosłość". Gdyby zależało mi na uroczystym ślubie, a z jakiegoś powodu jego realizacja nie byłaby możliwa w Kościele, starałbym się URZĘDOWE FORMALNOŚCI ograniczyć do minimum. A uroczystą przysięgę zorganizował w miejscu i w sposób odpowiadający mojemu rozumieniu powagi sytuacji. Bez udziału jakiegokolwiek urzędu.
_________________
"Bo dla harcerza nie ma przeszkód i nie ma złych dróg!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Caliope8
uzależniony
uzależniony


Dołączył: 03 Sty 2009
Posty: 813
Skąd: chatka pod lipami

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja się zgodzę a tym apelem mimo iż sama mam ślub kościelny. Kiedy dzwoniłam do urzędu (początkowo rozważaliśmy cywilny rok wcześniej) to jedna z pierwszych informacji jaką usłyszałam, że ślub musi się odbyć w urzędzie chyba, że istnieją inne przesłanki na pytanie jakie np usłyszałam: ktoś bliski w szpitalu lub więzieniu, zaznaczę że nie zadałam pytanie o miejsce ceremonii nawet. Dla mnie to paranoja, że jeśli ktoś chce mieć ślub cywilny w jakimś pięknym miejsce to musi przekupić urzędnika, bo do tego się to sprowadza
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dotti1984
maniak
maniak


Dołączył: 15 Gru 2008
Posty: 1636

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 20:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie za bardzo ten temat nie dotyczy,ale pamię0tam że Angel1978 walczyła bądź jeszcze walczy z urzędem bo też nie chcieli dać jej ślubu takiego jaki sobie wymarzyła.Więc apel jak najbardziej ma sens.

Swoja droga pamiętam ślub cywilny mojej koleżanki rok temu,kiedy to pan urzędnik tak się "przygotował"że przez całą ceremonie nie nauczył się nazwiska pana młodego Confused
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
azia
gaduła
gaduła


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 381

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja również zgodzę się z tym apelem. bo mimio tego iż uważam, że można iść do cywilnego w białej sukience z welonem i robić póżniej huczne wesele to dla mnie cała ceromonia ślubu kościelnego jest do bani. dla mnie to odklepanie przez urzędnika regułki a przecież mnożna coś zrobić aby taki ślub miał bardziej uroczysty charakter. zresztą o tym już gdzieś pisałam... Wink Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Angel1978
maniak
maniak


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1412

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyłączam się do apelu:)uśmiechuśmiech Wiem także że związek konsultantów polskich walczy o zmianę regulacji, bo ostatnio moja konsultantka o tym wspomniała. Osobiście to moje opinie są mieszane. Sama mam kościelny ślub na plaży, tylko dlatego, że odmówiono nam ślubu cywilnego poza USC, ale sprawa trafiła do prawników i odwołanie poszło do Urzędu Miasta. Początkowo ślub i wesele mieliśmy mieć w Darłówku, gdzie pani kierownik odmówiła nam ślubu poza USC, ale napisaliśmy odwołanie do burmistrza, i odpowiedź dostaliśmy pozytywną. Niestety w hotelu, który sobie upatrzyliśmy, nie było terminu, który by nam odpowiadał, więc musieliśmy zmienić miejsce. W tamtejszym urzędzie znowu dostaliśmy pisemną odmowę, ale poszliśmy do prawnika, który napisał nam bardzo rozciągłe odwołanie i czekamy teraz na decyzję. Jeśli dostaniemy pozytywną, to ja ciągle idę w białej, ślubnej sukni, z welonem i mam huczne wesele. Tak zrobiła moja koleżanka, i nikt nie zabronił jej tego. Wszystko zależy od urzędu, w jednym można się dogadać, przynieść kwiaty, zaprosić kwartet smyczkowy i mieć ślub z całą pompą. W innych jak urzędnik jest służbistą, to odklepie i po zawodach. Tak jak wszędzie, wszystko zależy od dobrej woli kierownika USC.
Co do uroczystości ceremonii, to właśnie ten powód podano jako główną przyczynę odmowy. Zarzucono nam, że w plenerze, nie możemy zapewnić odpowiedniej powagi urzędu i uroczystej oprawy ceremonii
Shocked Shocked Shocked Na szczęście załatwiliśmy księdza, więc ślub na plaży, tak czy siak się odbędzie, ale nie mam zamiaru się poddać, będę walczyć do końca, nawet jakbym miała do trybunału europejskiego pisać. Jestem bardzo zawzięta, prawnik nam powiedział, że nie powinniśmy dostać teraz odmowy, ale jak tak się stanie to piszemy odwołania dalej:)
_________________
Mój wielki dzień 08.08.09. Już nie mogę się doczekać. Pozdrawiam przyszłe panny młode:)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Angel1978
maniak
maniak


Dołączył: 18 Sty 2009
Posty: 1412

PostWysłany: Czw 23 Kwi 2009, 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Madeleine Eve napisał:
ze Nieprzychylnosc urzednikow mozna porownac z nieprzychylnoscia niektorych ksiezy- zdarza sie, owszem, ale to zalezy od czlowieka. Jesli sie czegos bardzo chce, to zaden urzednik czy ksiadz nie straszny i z kazdym sie mozna dogadac, czy pojsc na jakis kompromis.


Zupełnie się z tobą nie zgodzę, jak zwiedziłam całe wybrzeże w poszukiwaniu urzędnika, który by udzielił nam ślubu na plaży i niestety nic z tego nie wyszło. Podobnie jest z księżmi, wiem jakie utrapienie z załatwieniem tego typu spraw ma nasza konsultantka. Tak dla sprawdzenia twojej teorii o lenistwie i nieumiejętności dogadania się, podzwonić do urzędu, czy księdza i zapytać o ślub poza USC, albo kościołem. Powodzenia ci życzę.
Nawet nasz znajomy ksiądz, musiał się nieźle nagimnastykować, żeby dla nam załatwić pozwolenie z kurii na ślub na plaży. Wierz mi, proste to wszystko jest, jak ciebie to nie dotyczy. Ja już przeszłam wiele boi z różnymi USC, i ciągle walczę ,tym razem z prawnikami, ponieważ jestem przeciwniczką jakichkolwiek łapówek, mimo iż stać mnie , żeby dużo zapłacić.
_________________
Mój wielki dzień 08.08.09. Już nie mogę się doczekać. Pozdrawiam przyszłe panny młode:)

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum ślubne :: strona główna -> Ślub konkordatowy czy cywilny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
Strona 1 z 13

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.



Warszawa : Katowice : Kraków : Poznań : Wrocław : Łódź : Szczecin : Gdańsk : Toruń : Bydgoszcz : Częstochowa : Olsztyn : Rzeszów : Piła : Zielona Góra : Lublin : Kielce

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group